Még a múlt évezredben, a kilencvenes évek közepén vezette be az érzelmi intelligencia fogalmát Daniel Goleman pszichológus, de annak aktualitása azóta is csak nő. Napjainkban, a globális lépétékűre emelkedő kommunikáció és együttműködés korában egyre nagyobb szükség van erre a képességre, ami az érzelmek kifinomult tudatosításával és pozitív irányba való befolyásolásával kapcsolatos.
Egyszerűbben szólva: a munkahelyeden és a családodban, a baráti körödben és a párkapcsolatodban egyaránt elégedettebb és boldogabb lehetsz, ha jól tudsz bánni saját magad és mások érzelmeivel. Szeretnéd tudni, hogy Te hogyan állsz ezzel a képességgel?
A magas érzelmi intelligencia 7 leggyakoribb jele
- Képes vagy mások szemszögéből is látni a helyzeteket. Akkor is, ha nem adsz igazat a másik félnek, meg tudod érteni, hogy miért érez és gondolkodik úgy, ahogy. Márpedig a mondás szerint mindent megérteni annyi, mint (szinte) mindent megbocsátani.
Ez persze nem jelenti azt, hogy az ember szívesen vállalja az áldozat szerepet, hanem csak annyit tesz, nem gyötri magát feleslegesen a régi sérelmek miatt. Ennek a beleérző képességnek és a megbocsátásnak köszönhetően megvan a lehetőséged arra, hogy harmóniában élj a többi emberrel.
- Szívesen dicsérsz másokat. Tudatában vagy annak, hogy a figyelem, az érdeklődés és az őszinte elismerés olyan csodálatos értékek, amik szebbé teszik az emberi világot, ráadásul semmivel sem lesz belőlük Neked kevesebb, ha két kézzel szórod ezeket magad körül.
- Nem engedsz az érzelmi zsarolásnak. Ismered a bűntudat, a sajnálat és a segíteni vágyás érzéseit. Épp ezért nem engeded, hogy ezeknél az érzéseknél fogva kényük-kedvük szerint rángassanak az embertársaid, mert könnyen rájössz, ha a barátság vagy a segítségkérés álcája mögött önző érdekek bújnak meg.
- Nemcsak megbocsátani tudsz, hanem bocsánatot is kérni, mert vagy annyira erős személyiség, hogy vállalni tudd a hibáidat. Többre tartod a valóban fontos emberi kapcsolataidat, mint az egódat, amely a Te esetedben nem annyira sérülékeny, hogy ne bírná ki a botlások, mulasztások elismerését.
- Bírod a kritikát. Persze senki sem örül neki tapsolva, ha éppen bírálják. De az érzelmi intelligencia megtanít arra, hogy Te nem vagy azonos a hibáiddal, és ezeket tárgyilagosan, a saját személyedtől, mélyebb énedtől különállóként tudod kezelni.
- Nem gyakorolod a „kegyes hazugságot”, mert az csak pillanatnyi jóérzést ad, de nem oldja meg a problémákat. Inkább hitelesen viszonyulsz a fájdalmas igazságokhoz is, mert csak a valósággal való őszinte szembesüléstől várható el pozitív változás.
- Nem vagy túl szigorú se önmagadhoz, se másokhoz, mert tudatában vagy annak is, hogy végső soron mindannyian esendő, érzelmeink által (is) irányított, tökéletlen emberi lények vagyunk – és ezzel nincs az égvilágon semmi baj, mert máskülönben unalmas és szürke lenne a világ.
Kattints tovább, és azt is megtudhatod, hogyan segít a női szerepek megélésében az érzelmi intelligencia!